دانلود مقاله توسعه نظریه حسابداری اسلامی

ریال440.000

این محصول یک مقاله به زبان فارسی با عنوان “توسعه نظریه حسابداری اسلامی” بوده و در دو فرمت word و pdf آماده خریداری و دانلود فوری می باشد.

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله توسعه نظریه حسابداری اسلامی
فرمت مقاله ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش (DOCX) و پی دی اف (PDF)
تعداد صفحات مقاله 14 صفحه
سایز متن مقاله 14
فونت متن مقاله بی نازنین
رشته های مرتبط با این مقاله حسابداری – اقتصاد
گرایش های مرتبط با این مقاله
موضوعات  حسابداری اسلامی
منبع و رفرنس ندارد
کد محصول w2045
حجم فایل 1Mb
وضعیت آماده خرید و دانلود

 

فهرست مطالب مقاله
اصل شهادت- دومین اصل
زمینه پژوهش: نظریه حسابداری
مقدمه
بررسی منابع
آموزه های قران و حدیث در مورد شهادت
توجیه
معنی و مفهوم شهادت
خصوصیات شاهد
نتیجه گیری

 

بخشی از متن مقاله

اصل شهادت- دومین اصل

حرفه حسابداری فعلی، تحت فشار مدیریتی است که بر مفهوم دید منصفانه و واقعی خدشه وارد کرده است. این خود موجب محدود شدن حوزه دامنه شهادت گردیده است. به علاوه، حتی کاربران متحصص تحت تاثیر گزینه ها و راه کار هایی قرار می گیرند که موجب تضعیف قابلیت اطمینان شده و پایایی می شود.( مینس والن). اسلام دارای دیدگاه منحصر به فرد و قوی در خصوص گواهی موسوم به شهادت است. تحت شرایطی که بهترین راه حل مسائل موروثی در حسابداری سنتی، پایه و اساس نظریه حسابداری نوین باشند، هدایت الهی یعنی آموزه های قران و سنت پیامبر باید در دستور کار قرار گیرند. نویسنده قبلی در مقاله خود با عنوان توسعه نظریه حسابداری اصلامی، اصل امانت و حسابدار به عنوان امین، به بررسی اصل حسابداری امانت به عنوان نخستین گام در راه رسیدن به هدف پرداخته است و سعی کرده است تا در این مقاله اصل شهادت را در ورای مفهوم دید واقعی و منصفانه و شهادت و پایایی داده ها تشریح کند.

زمینه پژوهش: نظریه حسابداری

1- مقدمه

حسابداری به عنوان فرایند شناسایی، اندازه گیری ، ثبت، طبقه بندی و خلاصه سازی تراکنش های کسب و کار محسوب می شود که امکان رسیدن به هدف تهیه گزارش مالی را برای سهام داران جهت تصمیم گیری در اختیار می گذارد. در زمینه نقد فعلی بر حسابداری، تهیه گزارش مالی در خصوص امور مربوط به نهاد ها می تواند معنی و مفهوم بسیار خاصی داشته باشد.

حسابداری، صحت و منصف بودن تراکنش های کسب و کار را به احزاب مربوطه تصدیق کرده وشهادت می دهد. نقد این که حسابداری یک ابزاری در دست مدیریت برای سود مدیریت است بسیار رواج پیدا کرده است. به خصوص از حیث باور های بسیاری از منتقدان شرکتی مبنی بر این که شرکت های بزرگ در الاش برای غالب شدن بر جهان به صورت ساکت و بی صدا هستند این مسئله به چشم می خورد. و از این روی مهم است که دیده شود آیا حسابداری می تواند به وظیفه مهم خود یعنی تهیه گزارش برسد یا نه. این مسئله هنوز بررسی نشده است. مدیریت سود بدترین مثال از این وضعیت نامطلوب است.

حتی با چارچوب GAAP یا استاندارد های تهیه گزارش و حسابداری بین الملل، مدیریت با کمک حسابداران اغلب اقدام به دست ورزی حسابداری برای فریب دیگر سهام داران برای رسیدن به اهداف نادرست می کند. مدیریت سود زمانی رخ می دهد که مدیران از قضاوت در تهیه گزارش مالی و تراکنش های ساختاری آن برای تغییر کزارش های مالی برای فریب سهام داران در خصوص عملکلرد شرکت و یا تاثیر بر نتایج قرار داد سو استفاده کنند.

شهادت صحت و منصف بودن تراکنش های کسب و کار و تجاری، واقعی بوده و پایه و اساس تهیه گزارش مالی است. در صورتی که گزارش های مالی قادر به تصدیق و شهادت صخت تراکنش ها نباشند، نقش حسابداری تهیه گزارش مالی نادیده گرفته می شود. از این روی، اصل شهادت دهی موجب تنظیم مهم ترین کارکرد حسابداری تهیه گزارش مالی می شود. با این حال رشته حسابداری فعلی نتوانسته است به این هدف برسد. استفان در مقاله خود با عنوان چگونه حسابدری امریکا به جایگاه امروزه رسیده است، به بررسی مسیر و تکامل حرفه حسابداری پرداخته و وضعیت فعلی آن را در امریکا تشریح می کند. او می افزاید

در زمانی که شرکای حسابرسی محرک هایی را توسط مدیریت ارشد شرکت دریافت می کنند، مشتریان آن ها با محرک های خاصی انگیزش می شوند: پاداش های مبتنی بر سود و گزینه های سهام با ارزش مربوط به قیمت سود سهام شرکت. مدیران مالی برای بیشینه سازی پدادش، از مزیت های قضاوت های عینی در حسابداری بهره می بردند و فشار زیادی را بر شرکای حسابرسی وارد می کنند طوری که بتوانند مشتریان را راضی نگه دارند و عملیات حسابداری را فراتر از حوزه قابل قبول پیش ببرند.

این وضعیت بر خلاف اصول امانت و شهادت می باشد که ما در این جا به بررسی آن می پردازیم. شاهد یا مدرک برای اجرای اصل دید منصف و واقع گرایانه زمانی می توان ناقص باشد که مسئولیت پذیری و سیستم های حاکمیت شرکتی کارکرد خوبی نداشته باشند. از این روی نیاز مبرمی به تقویت نقش حسابداری امانت وشهادت وجود دارد.

حسابداری، زبان کسب و کاری است که اطلاعات زیادی را در مورد تصمیم گیری در اختیار می گذارد. با این حال این اطلاعات صحیح و مطمئن هستند. این خود اهمیت زیادی برای گروه های خارجی دارد. حسابدار نقش مهمی در اطمینان از اطلاعات حسابداری با کیفیت ایفا می کند. حسابدار در تهیه گزارش مالی نقش دارد. لارن مانی و جیمز در مقاله خود با عنوان ماهیت اطمینان پذیری اطلاعات حسابداری، اثرات تحقیقات پژوهشی و بایگانی ، عنوان می کند

در نهایت یک بخش مهم از تحقیقات بر واکنش های کاربران به اطیمنان پذیر بودن اطلاعات حسابداری تاکید دارد. این منابع به این نتیجه رسیده اند که کاربران به تفاوت در اطمینان پذیری اطلاعات حسابداری و عوامل کاهش پایایی حساس هستند. تحقیقات ازمایشی به این نتیجه رسیده اند که حتی کاربران متخصص تحت تاثیر پایایی ضعیف قرار دارند.

استفاده از اخلاق در سر فصل آموزش حسابداری یا کد های اخلاقی حوزه های تخصصی یک پاسخ دقیق به کمبود نیرو های یک پارچه نیست . بر این اساس و بر اساس کفته های او در مقاله توسعه نظریه اسلامی حسابداری،هدایت الهی یعنی آموزه های قران و سنت پیامبر باید در دستور کار قرار گیرند. نویسنده قبلی در مقاله خود با عنوان توسعه نظریه حسابداری اصلامی، اصل امانت و حسابدار به عنوان امین، به بررسی اصل حسابداری امانت به عنوان نخستین گام در راه رسیدن به هدف پرداخته است و سعی کرده است.

وضعیت هزینه

ویژه با هزینه

دکمه بازگشت به بالا