دانلود رایگان مقاله کنترل مگس و بیماری های حاصل از آن در گوسفندان

ریال300.000

این محصول یک مقاله به زبان فارسی با عنوان “کنترل مگس و بیماری های حاصل از آن در گوسفندان” بوده و در دو فرمت word و pdf آماده دانلود رایگان می باشد.

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله کنترل مگس و بیماری های حاصل از آن در گوسفندان
فرمت مقاله ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش (DOCX) و پی دی اف (PDF)
تعداد صفحات مقاله 8 صفحه
سایز متن مقاله 14
فونت متن مقاله بی نازنین
رشته های مرتبط با این مقاله علوم جانوری
موضوعات نرم افزارهای مدیریت
منبع و رفرنس ندارد
کد محصول wf3
حجم فایل 1Mb
وضعیت آماده دانلود رایگان
فهرست مطالب كنترل هجوم مگس ها
شستشوي سريع
براي كنترل بهينه
شستشوي باراني
فواره دستي
پاشيدن بَر تَن
راه درمان هجوم مگسها
مگسهاي سر
بخشی از متن مقاله چکیده و مقدمه 

در بريتانيا، هجوم مگس هاي گوشت به بافت بدن موجود زنده توسط خرمگس هاي Lucilia Sericata، Phormia terrae-novae و شپش ها و مگس هاي Calliphora erithrocephala صورت مي گيرد. بر خلاف وضعيت زخم ها در گوسفندان و شپش ها، بيشتر چرخه زندگي مگس هاي گوشت دورتر از گوسفندان و مگس هاي بالغي كه مي توانند مسافت طولاني تري را بين مزارع پرواز كنند، مي گذرد. مگس ها در طول زمستان در خاك به عنوان شفيره وجود دارند،‌ كه با بالا رفتن درجه حرارت خاك در طول بهار در خاك بيرون مي آيند. تعداد مگس هاي گوشت در طول ماه هاي تابستان بسيار زياد مي شود. وقتي كه رطوبت و گرما در حالت مطلوب است تمام چرخه بالغ شدن تخم ها مي توانند در كمتر از 10 روز كامل شود.

گوسفندان در معرض مگس واقع شده معمولا بي قرار هستند و ممكن است دهنه خود را به زمين بزنند يا لگد بزنند. نواحي مورد هجوم مگس ها معمولا محل آلودگي مدفوع يا جراحات است و از اين رو معمولا بر روي ران گوسفند و محل عجان يا جاهاي ديگر بدن كه محل زخم جمع مي شود. تخم ها در طول 24 ساعت عمل مي آيند و رشد خر مگس ها مي تواند در كمتر از 5 روز صورت گيرد. قبل از اينكه آنها بخواهند در خاك پنهان شوند و تبديل به شفيره شوند. نواحي آلوده اغلب مگس هاي ديگر و موج بيشتري از مهاجمان را جذب مي كنند. در يك آزمايش مشخص شد كه پشم هاي رويي در نواحي آلوده تغيير رنگ دادند، نمناك شدند و بوي چرك مي دادند. در طول مراحل اوليه، خرمگس هايي كه تقريباً 5/1 سانتي متر طول داشتند فقط پديدار مي شود، در آخر وقتي پشم ها جدا شدند تا مراحل پيشرفت بيماري مشاهده شود. تأثيرات بر بافت زيرين پشم ها ديده شد. اگر به موقع تشخيص داده نشود و درمان نشود، بافت تخريب شده و مگس ها به صورت پنهاني باعث مسموميت خوني و مرگ مي شوند. با اينكه به خوبي بيولوژي مگس ها را مي شناسيم اما پيشگيري مؤثر از هجوم آنها هنوز به عنوان يك معضل باقي مانده است. مگس ها مي توانند چندين مايل را سفر كنند، بر خلاف شپش ها و كرم هاي زخم، آنها نمي توانند يك مزرعه را قلع و قمع كنند. به علاوه،‌ در حالي كه آفت كش هاي مدرن بسيار مؤثر هستند،‌ كاربرد صحيح اين دارو ها براي به دست آوردن يك نتيجه رضايت بخش بسيار مشكل است.

كنترل هجوم مگس ها
مديريت كشاورزي: كنترل مؤثر هجوم مگس ها به ندرت فقط با استفاده از آفت كش ها مؤثر است. حيواناتي كه به تازگي مرده اند، مدفوع و گياهان فاسد شده براي مگس ها پروتئين فراهم مي كند. بنابراين دفن سريع لاشه ها و توجه به بهداشت كشاورزي مي تواند در كنترل آنها كمك كند. مگس ها جاي گرم و مرطوب را و محيط هاي پناهگاهي را ترجيح مي دهند. از اين رو انتقال گوسفندان به چراگاه ها به طور متناوب مي تواند خطر هجوم آنها را كاهش دهد. بوي چربي پشم و وجود ناخوشي پا در گوسفندان ادراري كه پشم را خيس كرده و بيماريهاي پوستي، شستن يا عفونت بريدگيها، مگس ها را به سوي گوسفندان جذب مي كند. ايجاد ضربه هاي شديد و آسيب رسان نيز حتي مي تواند مگس هاي بيشتري را جذب كند. اخيراً چيدن پشم گوسفندان به ندرت باعث هجوم مگس ها مي شود و كنترل موثري براي انگل ها و امراض روده اي است. سلامت حيوان حفظ مي شود، نگهداري و قطع زائده هاي اطراف آلت تناسيلي حيوان مي تواند كمك بيشتري به كنترل مگس ها نمايد.

تله هاي گرفتن مگس ها را مي توان از بطري پلاستيكي شفاف و يك بطري پلاستيكي قهوه اي رنگ ساخت. در بطري ها 4 سوراخ به اندازه 2 سانتي متر مكعب به حالت متقاطع در مي آوريم و در پوش ها را به داخل آنها هل مي دهيم. حدود 4 سانتي متر از پايين بطري قهوه اي و 4 سانتي متر از بالاي قسمتي كه بطري شفاف بر روي بطري قهوه اي قرار گرفته است. حدود يك سانتي متر از كلاهك بطري قهوه اي هم سوراخ مي شود. قسمتهاي زائدي كه در پايين بطري قهوه اي قرار گرفته اند را مي بريم. مگس هايي كه وارد بطري قهوه اي مي شوند به سمت بطري شفاف كشيده شده و در آنجا حبس مي شوند.

 

وضعیت هزینه

غیر ویژه رایگان

دکمه بازگشت به بالا