دانلود پروژه بهینه­ سازی خطوط هوایی شبکه های توزیع برق


مقاله ورد در مورد بهینه­ سازی خطوط هوایی شبکه های توزیع برق


برای خرید آنلاین این پروژه کلیک کنید :


توضیحات مقاله ای که میخام بخرم 

وبسایت مکاله اقدام به ارائه پروژه ای با فرمت ورد، برای رشته مهندسی برق و الکترونیک، با عنوان بهینه­ سازی خطوط هوایی شبکه های توزیع برق ، نموده است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه میتوانید ابتدا خلاصه آن را از لینک زیر دانلود نموده و پس از حصول اطمینان و با در دست داشتن کارت عابر بانک + رمز دوم (رمز اینترنتی) مقاله را خریداری و بلافاصه دانلود نمایید. 


لینک دانلود رایگان بخشی از این مقاله :

برای دانلود رایگان خلاصه مقاله بهینه­ سازی خطوط هوایی شبکه های توزیع برق ، اینجا کلیک کنید


مشخصات این مقاله :

عنوان: بهینه سازی شبکه های توزیع هوایی با استفاده از کابل های خود نگهدار

فرمت: ورد (قابل ویرایش)

تعداد صفحات: 330 (فونت 14)

منابع و ماخذ: دارد

شماره پروژه: 199


 عکسی از پروژه :


 

 فهرست مطالب :

فصل 1)   مقدمه و تاریخچه
فصل2)    ملاحظات و دیدگاههای کاربرد کابل خود نگهدار
فصل 3)   محاسبات افت ولتاژ در طول مسیر
فصل 4)   نتایج پروفیل ولتاژ انواع کابل­های خود نگهدار
فصل 5)    بررسی حریم خطوط احداث شده با کابل خود نگهدار هوایی
فصل 6)   نحوه مقابله با مشکلات درختان و معابر تنگ و برق­های غیر مجاز
فصل 7)   روش­های حفاظت از اضافه بار و اتصال کوتاه
فصل8)    نتیجه­ گیری و ارائه پیشنهادات
منابع

 


چکیده و مقدمه :

 صنعت برق يكي از حياتي‌ترين منابع يك كشور به حساب‌ مي‌آيد. در اين ميان، شبكه‌هاي توزيع انرژي‌الكتريكي، محل تلاقي مشتركين صنعت برق مي‌باشد. و اشكالات سيستم توزيع در اين صنعت، از ديد مصرف كنندگان، مشكل كليه صنعت برق قلمداد خواهد شد. توسعه روز افزون، عدم پيش‌بيني صحيح اين روند و عقب ماندگي تكنولوژي، همواره مشكلاتي را در اين سيستم به همراه داشته است. با توجه به اينكه 35 درصد از سرمايه‌گذاري‌هاي صنعت برق به بخش توزيع  مربوط است و عدم طراحي صحيح، هدايت سيستم بدون برنامه ريزي و تعيين اهداف بدون كنترل پروژه‌ها، موجبات اعمال ضرر به سرمايه ملي، اتلاف انرژي و عدم رضايت و بدبيني مشتركين را به دنبال داشته است، بنابراين لزوم آموزش و انتقال دانش فني، نوآوري، رعايت نكات فني و استاندارد‌ها، نظارت، كنترل و ارزيابي در سيستم‌هاي توزيع شديداً احساس مي‌شود.
در اين حين مشكلات ناشي از بكارگيري هاديهاي لخت و خطرات و حوادث ناشي از آن جمله شرايط آب و هوايي، اتصال كوتاه‌هاي موقتي و دائمي، برخورد شاخه‌هاي درختان و به طبع آن خطاهاي امپدانس بالا، صدمات ناشي از حيوانات و پرندگان و خوردگيهاي شيميايي كه همگي آنها نهايتا مي‌تواند منجر به قطعي برق و افزايش انرژي‌هاي توزيع نشده گردند كه نارضايتي مشتركين و مصرف كنندگان در جهت تامين برق سريع و بدون قطع و كاهش خسارات ناشي از عدم توزيع انرژي الكتريكي سبب شده تا بحثهايي در مورد برون رفت از اين معظها را به كرار داشته باشيم يكي از راه حلهايي كه توسط كارشناسان مطرح شده است استفاده از خصوص هوايي كابلي است كه با توجه به مزاياي اين خطوط توزيع هوايي كه از آن جمله مي‌توان به انشعاب دهي، توسعه آسان، بحث‌هاي حريم مجاز و ايمني و نيز تداوم انرژي رساني و كاسته شدن از كليه مشكلات كه در خطوط هوايي لخت با آن سر و كار داريم كه در بخش پنجم به مزاياي استفاده از اين نوع كابل مي‌پردازيم.
در اين پايان‌نامه سعي شده است ضمن معرفي كابل خودنگهدار و تجهيزات بكار رفته در اين سيستم به تكنولوژي آن پرداخته و همچنين به ارزيابي اقتصادي آن خواهيم پرداخت. اين كابل كه به نام كابل خود نگهدار معروف است از واژه لاتيني Self Supporting Overhead Cable گرفته شده و به نامهاي ديگري از جمله Polymeric insulated bundled conductors for overhead distribution
, Aerial Bundleh Cable(ABC)
معروف است. يراق‌آلات و اتصالات اين خطوط نقش حساسي در شبكه توزيع داشته و بايستي در حين بهره‌برداري، از مشخصه مكانيكي خاصي برخوردار باشند و قطعات برحسب نوع و كاربردشان بايستي داراي مشخصه‌هايي مانند مقاومت مكانيكي مناسب، مقاومت در برابر خوردگي، هئايت الكتريكي لازم، دارا بودن شكل ظاهري مناطب و عدم وجود برجستگي‌هاي زائد و مشخص و غيره باشند.
یکی از مشکلات عمده اکثر شرکت های توزیع نیروی برق احداث و نگهداری شبکه در محلات قدیمی شهرها ، مناطق روستایی و پر درخت و بطور کلی مسیر ها و معابر کم عرض می باشد و این امر از جمله مسائلی است که تامین برق مطمئن، سرویس دهی منظم و کم خطر را با توجه به اینکه در اکثر کشورها ی در حال توسعه و جهان سوم شبکه های توزیع برق با استفاده از هادی¬های لخت اجرا  می¬شود با اشکال مواجه می¬سازد . عدم وجود حریم و فضای کافی و مناسب برای سیم¬های هوایی، سنگی و صخره¬ای بودن مسیر برای حفاری و کابل¬کشی زمینی و عدم امکانات و تخصص و دانش فنی کافی برای تعمیر و نگهداری کابل در مناطق خارج از مرکز شرکت ناگزیر آنها را مجبور می نماید که روشی همچون دیگر کشور های جهان برای رفع این تنگنا پیدا کنند واین روش همان استفاده ازکابل خود نگهدار یا  Self  Supporting Ovehead Cabمی باشد  و این در حالی است که مصرف کنندگان انرژی الکتریکی در کشور های پیشرفته بویژه در طی چند دهه اخیر شاهد روند رو به رشد استفاده از انواع خطوط هوایی عایق شده در شبکه های توزیع هوایی می باشند.
كابل ها ي خودنگهدار هوايي براي اولين بار در سال 1955 در كشور فرانسه براي جايگزيني در شبكه هاي فشار ضعيف با هادي سيمي مورد استفاده قرار گرفتند و به دليل مزاياي متعدد جايگاه كاربري مناسبي يافتند.شركت EDF  فرانسه نقش موثري در گسترش استفاده از اين نوع كابل داشته است .و امروزه اين نوع كابل در بسياري از كشورهاي جهان كاربرد وسيع دارد.
سابقه بكارگيري اين نوع كابل در ايران چندان طولاني نيست وتعداد معدودي از شركتهاي توزيع اقدام به استفاده از اين نوع كابل كرده اند .
در ساليان اخير كابلهاي خودنگهدار هوايي بمنظور جلوگيري از استفاده غير مجاز برق و ساماندهي و بهينه سازي شبكه توزيع فشار ضعيف درشبكه توزيع شركت هاي توزيع مورد استفاده قرار گرفته اند .
اين كابلها كارايي خود را در مناطق مشجر و با ميزان سوانح و اتفاقات فشار ضعيف قابل توجه كه علاوه بر مشكلات ذكر شده به دلايل اجتماعي در اين مناطق مسئله برقهاي غير مجاز معضلات زيادي ايجاد كرده است كارايي خود را به خوبي نشان داده اند.
در پاره اي مناطق بدليل بافت غير مناسب شهري و مسائل اقتصادي امكان احداث شبكه كابلي زير زميني ميسر نبوده و در نتيجه بكارگيري كابلهاي خودنگهدار به عنوان راه حلي چند منظ وره جهت كاستن از ميزان اتفاقات فشار ضعيف و حل مسئله برقهاي غير مجاز و همچنين بعنوان راه حلي با  توجيه اقتصادي منطقي مطرح و به مرحله اجرا در آمده است.
دستورالعمل و مشخصات فني بكارگيري كابل خودنگهدار و يراق آلات بمنظور بكارگيري در شركتهاي توزيع نيروي برق توسط شركت توانير، معاونت هماهنگي توزيع،دفتر نظارت بر توزيع در حال تهيه مي باشد.
يكي از عمده ترين مشكلات بكارگيري اين نوع كابلها نبود دستورالعمل و استانداردهاي تدوين شده مي باشد دستورالعمل حاضر(دستورالعمل توانیر ) با مطالعه روي منابع مختلف از چندين كشور اروپايي و آفريقايي و استرا ليا تهيه شده است و استاندارد NFC  كشور فرانسه مورد توجه قرار گرفته است و دليل انتخاب اين استاندارد كاربرد آن در بخش وسيعي از كشورهاي آفريقايي و غرب خاورميانه مي باشد كه به لحاظ جغرافيايي و اقليمي شباهتهاي زيادي به شرايط اقليمي ايران دارند و به دليل شرايط ا قليمي استاندارد كشورهاي اسكانديناوي كه از پيشگامان استفاده از اين نوع كابل مي باشند مناسب تشخيص داده نشده است.

 


بخشی از مقاله بهینه­ سازی خطوط هوایی شبکه های توزیع برق :

روش تست و نمونه برداری کابل های خود نگهدار :
چک کردن هسته هادی از مقاومت مکانیکی
تست مقاومت مکانیکی هادی
تست مقاومت مکانیکی هادی با پوشش عایق ممکن نیست و باید پوشش عایق را زدود.
طول آزمایش مابین 2تا 10 متر از کابل می باشد و سرعت آزمون مابین    cm/min1 و  cm/min5
طول آزمایش تا 1 متر نیز قابل کاهش است اما اگر شک داشته باشیم حداقل باید دو متر از طول کابل مورد آزمون قرارگیرد.
بیشترین مقدار نیروی برشی قبل از شکست بر اساس مقادیر جدول شیت تست می باشد.
مقاومت پوشش عایقی در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب
تست با توجه به استاندار- 540 nfc20 و در درجه حرارت ( 70-/+) انجام می شود .
آزمایش و موفقیت آزمایش
موفقیت در آزمایش نیاز به گذراندن سه قسمت از شش قسمت لازم برای آزمایش است آزمایشات کشش در قسمت های قبل بیان شده اند در این آزمایشات یک افزایش طولی 20 % در نظر گرفته شده است دراین راستا مراحل کار شامل موارد زیر باشد:
-نمونه مرجع در درجه حرارت محیط زیر تنش مکانیکی و دور از روشنایی در تمام طول دوره آزمایش شرایط محیطی می باشد
* اولین و دومین نمونه درمحدوده درجه حرارت تعیین شده آزمایش در زیر تنش مکانیکی نگه داشته می شود و خارج از دوره روشنایی تمامی دوره آزمایش آب و هوایی صورت می گیرد.
* نمونه های اول و دوم سه بار درطول یک هفته در معرض شرایط نامساعدجوی قرار می گیرند. سپس اولین نمونه از شرایط آزمایش دستگاه خارج می شود و سپس در شرایط نمونه مرجع قرار می گیرد.
*دومین نمونه درون دستگاه به مدت سه هفته نگهداری می شود
در پایان آزمایش شرایط محیطی سه نمونه آزمایش در محیطی دور از روشنایی و در محیط آزمایشگاه برای حداقل  24ساعت قرار می گیرد.
در هر نمونه مقاومت کشش و افزایش طول قبل از گسیختگی می بایست اندازه گیری شود که با توجه به استاندارد  NFEN60871-7-7 صورت می گیرد.
نمونه مرجع Ro&Ao
نمونه اول R1 & A 1 :
نمونه دوم R2& A 2  :
Penalty 6.2.2

 


 توجه :

این مقاله به صورت کامل و با فرمت ورد (با قابلیت ویرایش) آماده خرید اینترنتی و دانلود آنی میباشد.


 


برچسب ها

ثبت دیدگاه