دانلود پروژه نیروگاه زمین گرمایی یا ژئوترمال


مقاله ورد در مورد نیروگاه زمین گرمایی یا ژئوترمال


برای خرید آنلاین این پروژه کلیک کنید :


توضیحات مقاله ای که میخام بخرم 

وبسایت مکاله اقدام به ارائه پروژه ای با فرمت ورد، برای رشته مکانیک سیالات و مهندسی برق، با عنوان نیروگاه زمین گرمایی یا ژئوترمال ، نموده است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه میتوانید ابتدا خلاصه آن را از لینک زیر دانلود نموده و پس از حصول اطمینان و با در دست داشتن کارت عابر بانک + رمز دوم (رمز اینترنتی) مقاله را خریداری و بلافاصه دانلود نمایید. 


لینک دانلود رایگان بخشی از این مقاله :

برای دانلود رایگان خلاصه مقاله نیروگاه زمین گرمایی یا ژئوترمال  ، اینجا کلیک کنید


مشخصات این مقاله :

عنوان: نیروگاه زمین گرمایی یا ژئوترمال

فرمت: ورد (قابل ویرایش)

تعداد صفحات: 77 (فونت 14)

منابع و ماخذ: دارد

شماره پروژه: 203


 عکسی از پروژه :


 

 فهرست مطالب :

مقدمه
خلاصه اي از تاريخچه ژئوترمال
گردايان ژئوترمال
سيستمهاي ژئوترمال
دسته بندي منابع ژئوترمال
بهره برداري از منابع ژئوترمال
كاربردهاي حرارتي مستقيم (مصارف غير الكتريكي)
گرمايش محيطي و منطقه اي
كاربردهاي كشاورزي
آبزي پروري
توليد برق
واحدهاي نيروگاهي سر چاهي
مهمترين ويژگيهاي فني انواع واحدهاي نيروگاهي
توربين بخار خروجي – اتمسفري متداول
توربين بخار خروجي – كندانس متداول
واحد نيروگاهي دو سياله
توربوآلترناتو دو فازي با جداساز دوار
تجهیزات جانبی نیروگاههای زمین گرمایی
ملاحظات اقتصادي
هزينه تمام شده
ملاحظات اقتصادي مربوط به نيروگاههاي كوچك ژئوترمال
اقتصاد مقياس
ضريب ظرفيت
ملاحضات اقتصادي نيروگاهاي خروجي –اتمسفري و خروجي –كندانس
منابع آلودگي
قواعد عمومي رفع زيست محيطي
نتايج
پيوست
مراجع


چکیده و مقدمه :

 پيشرفت تمدن جوامع بشري بر دستيابي و استفاده بهينه از منابع استوار است و با توجه به آمار و ارقام مشاهده مي كنيم كه در ميان كشورهاي مختلف جهان ميان ميزان مصرف انرژي و عوامل مهمي همچون ميزان پيشرفته بودن آن كشور چه از نظر اقتصادي، سطح سواد و رفاه عمومي، دسترسي به خدمات آموزشي و بهداشتي، كيفيت زندگي و عوامل اينچنين رابطه تنگاتنگي وجود دارد.
امروزه عمده تامين كننده انرژي مصرفي دنيا بر مبناي انرژي هاي تجديد ناپذير متعارفي همچون زغال سنگ، نفت و گاز و بنا نهاده شده است كه استفاده گسترده از اين منابع در كنار مساله پايان پذيري آن همراه با آزاد شدن مقدار بسيار زيادي از انواع گازهاي آلاينده محيط زيست مي باشد كه پيامدهاي زيان باري را به دنبال دارند و دامنه آثار نامطلوب آن را در محيط زيست بسيار وسيع است كه امروز با پديده هايي همچون گرم شدن جهاني و النينو مواجه هستيم از اینرو بسياري از كشورهاي جهان، تلاشي جدي را  براي جايگزيني سوخت هاي فسيلي با انرژي تجديدپذير آغاز نموده اند بطوريكه جامعه جهاني اميدوار است تا با اتخاذ سياستها و اقدامات جدي در اين زمينه از جانب دولتمردان و خبرگان فن شاهد رشد و گسترش هر چه بيشتر اين انرژي ها درسر تا سر جهان باشد.
حرارت شكل خاصي از انرژي است و  انرژي ژئوترمال (geothermal) در لغت به معناي حرارت موجود در داخل زمين است با اينحال امرزه غالبا واژه ژئوترمال به آن بخش ا ز حرارت زمين اطلاق مي گردد كه بشر مي تواند يا خواهد توانست آنرا استخراج و مورد بهره برداري  قرار دهد انرژي زمين گرمايي يكي از منابع عمده انرژي تجديدپذير است كه جوانب مثبت زيست محيطي آن طيف وسيعي از مواد را شامل مي گردد در دهه هاي اخير استحصال انرژي زمين گرمايي از منابع آن به عنوان يكي از گزينه های جدي و موثر براي حل توامان مشكل تامين انرژي و معضلات زيست محيطي ناشي از آن مطرح گرديده است كشور ايران هم با  توجه به برخورداري از منابع سرشار انرژي از جمله انرژي هاي نو (تجديد پذير) تلاشهايي را براي توسعه صنايع انرژي خود صورت داده است كه در اين زمينه مي توان به انجام فعاليتهاي پتانسيل سنجي در سرتا سر ايران و اقدام به احداث نيروگاه در برخي از مناطق كشور اشاره نمود كه اين كار توسط متخصصين، داخلي و با استفاده از نظريات و تجربيات راهگشاي مشاورين نيوزلندي وايتاليايي صورت پذيرفته است. امروزه ٢٠ كشور جهان از انرژي زمين گرمايي براي توليد برق استفاده مي كنند، به نحوي كه ميزان برق توليد شده از انرژي زمين گرمايي در سال ١٩٩٧ بيش از هشت هزا ر مگاوات بوده است. بر اساس مطالعات انجام شده در ايران و بر روي مناطق آذربايجان و دماوند ميزان ظرفيت اين مناطق بيش از١٨ ١٠×١٠٠ ژول برآورد شده است. در ساير نقاط ايران نيز مكانهاي متعددي براي اين انرژي وجود داردكه توسعه معاونت انرژي وزارت نيرو درحال مطالعه و برسي آن است. با بهره گيري از اين انرژي می توان مورد نياز مناطق محروم و روستايي كشور را تامين نمود تا از اين طريق دو مصرف انرژي فسيلي كشور صرفه جويي به عمل آورد.


بخشی از این مقاله :

آرايش تاخيري  (Bottoming arrangement)
نوع ديگري از آرايش توربينهاي دو فازي كه مي توان از همان نمودارهاي قبلي براي مقايسه مستقيم آنها با ساير سيستمها استفاده كرد، سيستم تاخيري نام دارد. در اين نوع آرايشي خاص، بجاي اينكه پساب خروجي از سيستم جدايش بخار یك واحد نيروگاهي را مستقيما به اعماق زمين تزريق كنيم، آن را در داخل يك نيروگاه دو فازي به جريان مي اندازيم. در چنين مواردي، نرخ جريان سيال ژئوترمال، فارغ از اينكه فشار ورودي واحد دو فازي به چه ميزان باشد، مقداري ثابت خواهد داشت مزيت ديگر واحدهاي دو فاز تاخيري اين است كه پساب خروجي از اينگونه واحدها را مي توان با فشاري برابر فشار ورودي ياحتي بيشتر از آن به خارج سيستم هدايت كرد. اين امر مي تواند ما را در تزريق مجدد اين پسابها به اعماق زمين بسيار ياري دهد. فشار سيال ورودي را بايد به ميزان كافي كاهش داد تا بخار آب مورد نياز سيستم توربين بخار تامين شود مانع اصلي در راه استفاده از واحدهاي دو فازي تاخيري اين است كه اين واحدها به ماشينهاي بسيار بزرگي نياز دارند تا بتوانند استفاده لازم را از سيالات آنتالپي – پايين كه با نرخ جريان بالا وارد سيستم مي شوند، ببرند. شكل ١٦، طرح شماتيكي از يك سيستم دو فازي تاخيري را كه جهت الحاق به نيروگاه ٢٠ مگاواتي Blundell در ايالات متحده آمريكا طراحي شده است، نشان مي دهد. استفاده از واحدهاي نيروگاهي دو فازي براي اين نوع كاربردهاي خاص با مزاياي ترموديناميكي آشكاري همراه است با اينحال ، سايز بزرگ اينگونه واحدها باعث افزايش قابل ملاحظه اي در هزينه هاي طرح مي شود. ابعاد اقتصادي واحدهاي دو فازي تا حد زيادي نشناخته مانده است، زيرا تنها واحد از اين نوع كه بطور تجاري بيش از ٥ سال است كه مشغول فعاليت مي باشد، واحد ٩ مگاواتي Desert Peak ، واقع در ايالات نوادا (آمريكا) است. با اينحال، به نظر مي رسدكه هزينه مخصوص راه اندازي (هزينه به ازاء هر كيلو وات ظرفيت نصب شده) يك واحد دو فازي خروجي – كندانس با آرايش  تقدمي تا حد زيادي شبيه يك واحد خروجي- كندانس (از نوع متداول) است. يك واحد دو فازي معمولا قادر به توليد توان بيشتري از يك چاه ژئوترمال در مقايسه با يك واحد متداول است؛ با اينحال، همانطوريكه كه قبلا نيز شرح داده شد، اين مزيت غالبا به چاههاي با خروجي هاي نسبتا آنتالپي – پايين محدود مي شود كه فشار ورودي دو فازي آنها خيلي زياد نيست.

 


 توجه :

این مقاله به صورت کامل و با فرمت ورد (با قابلیت ویرایش) آماده خرید اینترنتی و دانلود آنی میباشد.


 


برچسب ها

ثبت دیدگاه