دانلود پروژه جلوگیری از بیماری ایدز توسط فناورزی نانو

word

دانلود مقاله ورد در مورد جلوگیری از بیماری ایدز توسط فناورزی نانو


برای خرید آنلاین این پروژه کلیک کنید :


توضیحات این مقاله

وبسایت مکاله اقدام به ارائه پروژه ای با فرمت ورد، برای رشته های پزشکی، با عنوان جلوگیری از بیماری ایدز توسط فناورزی نانو، نموده است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه میتوانید ابتدا خلاصه آن را از لینک زیر دانلود نموده و پس از حصول اطمینان و با در دست داشتن کارت عابر بانک + رمز دوم (رمز اینترنتی) مقاله را خریداری و بلافاصه دانلود نمایید. 


دانلود رایگان بخشی از این مقاله :

برای دانلود رایگان خلاصه مقاله جلوگیری از بیماری ایدز توسط فناورزی نانو، اینجا کلیک کنید


مشخصات این مقاله :

عنوان:جلوگیری از بیماری ایدز توسط فناورزی نانو

فرمت: ورد (تایپ شده با قابلیت ویرایش)

تعداد صفحات: 22 (فونت 14)

منابع و ماخذ: ندارد

شماره پروژه: w2057


 

 فهرست مطالب :

مقدمه
روش های پیشگیری از اچ ای وی
بازدارنده های ماکرومولکولی
عوامل آنتی روتروویروسی
اسید نوکلوئیک درمانی (siRNA)
عوامل موثر بر کارایی روش ها و فراورده های پیشگیری
نانوتکنولوژی برای پیشگیری از اچ ای وی
ریزساختارهایی برای پیشگیری از اچ ای وی
دندریمرها
دندریمرها به
عنوان میکروب کش های  موضعی
دندریمرهای کلاسیکی با گروه های انیونی
اثر آنتی ویروسی  دندریمرهای سلوبیوز
دندریمرهای  با بنیان  اسکلت  آلی و غیر آلی
دندریمرها به عنوان حامل
نانوذرات پلی مری
نانوذرات پلیمری برای  استفاده  موضعی داروهای آنتی رتروویروسی و siRNA برای  پیشگیری از اچ ای وی


چکیده و مقدمه :

درمان و کنترل موفقیت آمیز   بیماری اچ آی وی  یکی از بزرگترین چالش های قرن 21 محسوب می شود. بیش از 33 میلیون نفر در سراسر جهان  مبتلا به ایدز بوده  و بیش از  دو میلیون مورد  آلوده به این ویروس گزارش شده است. این وضعیت مستلزم  ایجاد راهبرد های کارامد پیشگیری برای کنترل شیوع ایدز می باشد. به دلیل  دسترسی اندک به  واکسن های  کارامد  ایدز، داروهای ضد روتروویروس(ویروسی که اطلاعات ژنتیکی ان در  RNA نهفته است) و داروهای اسید نوکلئیک همانند siRNA   برای پیشگیری از  شیوع  این ویروس کشف شده اند. برخی آزمایشات بالینی نشان داده اند که  داروی های ضد  رتروویروسی tenofovirوemtricitabine تا حدودی قادر به پیشگیری از  بروز  اچ آی وی می باشند با این حال  پیشگیری کامل از شیوع این ویروس هنوز حاصل نشده است. نانوتکنولوژی  یک عرصه جدید را در زمینه  تشخیص، درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها   باز کرده است. این مقاله مروری به بحث راجع به  پتانسیل نانوحامل های مختلف نظیر  دندریمرها،   نانوذران پلیمری، لیپوزوم ها، نانوحامل های لیپیدی، نانوبلورهای دارویی، نانوحامل های غیر آلی و  نانوفیبرها در بهبود کارایی  روش های مختلف پیشگیری از  اچ آی وی می پردازد.
لغات کلیدی: اچ آی وی، نانوتکنولوژی، نانوذرات پلیمری،  دندریمرها، پیشگیری، زایمان
تقریبا سه دهه پیش، ویروس نقص ایمنی (HIV)  موجب  بروز  سندرم نقص ایمنی اکتسابی شد. از زمان کشف HIV عامل بیش از 25 میلیون نفر در جهان بوده است. در حال حاضر بیش از  33 میلیون نفر در جهان  مبتلا به HIV می باشند.طی 5 سال گذشته بیش از دو ملیون نفرهر ساله به این ویروس مبتلا شده  و تقریبا همین تعداد نفر به این دلیل فوت کرده اند.پیش بینی می شود که این سناریو در دهه آینده در آسیا تشدید شود. بنابراین، HIV یکی از  مسائل لاینحل  قرن 21 می باشد. HIV/AIDS  موجب بروز آسیب های  اجتماعی اقتصادی قابل توجهی در جهان شده است. با ظهور  درمان فعالانه آنتی رتروویس، که از  یک سری داروهای انتی ویروسی بهره می برد، تاکنون پیشرفت های خوبی حاصل شده است. HAART عامل پیشرفت سریعی و مهم در کیفیت و امید به زندگی بوده است.  با این حال، HAART دارای برخی معایب نیر  ظهور سویه های ویروسی مقاوم،رژیم دوز غیر سالم( تجویز روزانه یک یا چند  قرص)، اثرات جانبی خطرناک،و عدم توانایی  ریشه کن کردن اچ ای وی می باشد.از این نظر، تلاش های قابل توجهی برای  پیشگیری از ابتلا به اچ آی وی  انجام شده اند.
ابتلا به ایدز از طریق  تماس جنسی  انجام می شود.از این رو،تلاش های اولیه در خصوص  استفاده از  موانع فیزیکی نظیر کاندوم و برخی اصلاحات رفتاری انجام شدند(ABC،خویشتنداری، وفاداری و تعهد، و استفاده صحیح از کاندوم). با این حال این روش ها هیچ گاه موفقیت آمیز نبوده اند. مطالعات به وضوح نشان دادند که  وازکتومی مردان تا حد زیادی می تواند خطر ابتلا به  اچ ای وی را کاهش دهد با این حال این رویکرد  دارای محدودیت های خاص خود بوده  و یک  روش پیشگیری از  اچ ای وی  کنترل توسط زنان نمی باشد. از این رو   ارائه برخی  رویکرد ها جهت پیشگیری از  این ویروس لازم است. این مقاله مروری، به کاربردهای نانوتکنولوژی برای پیشگیری از  اچ ای وی/ایدز تاکید دارد.
2.روش های پیشگیری از اچ ای وی
فرایند ایجاد روش های پیشگیرانه معمولا  مبتنی بر  قابلیت دسترس همگانی برای پیشگیری از بیماری می باشد. طی چندین سال، روش های مختلفی ارائه شده و برای پیش گیری از بروز ایدز معرفی شده اند. خواص مطلوب یک روش ایده ال برای پیشگیری از ایدز استفاده شده است.به طور کلی، روش های پیشگیری از ابتلا به اچ ای وی را می توان به چهار مقوله   واکسیناسیون، بازدارنده های ماکرومولکولی، داروهای  آنتی رتروویروسی و  درمان اسید نوکلئیک بنیان تقسیم کرد(شکل2).مقالات مروری متعددی وجود دارند که مفصلا این روش ها را تشریح کرده است. هدف ما در این مقاله ارائه مروری بر روش های پیشگیری از اچ ای وی می باشد.
تولید و توسعه واکسن  یکی از برجسته ترین رههبرد های  پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری های عفونی ویروسی مطرح می باشد. با این حال  تولید واکسن های ایمن و کارامد در برابر اچ ای وی یکی از چالش های مهم بوده است.تنوع ژنتیکی قابل توجه و  سرعت موتاسیون(جهش) بالای از  مهم ترین موانع در برابر تولید واکسن اچ ای وی می باشند.به علاوه خصوصیات ساختاری گلیکوپروتین اچ ای وی نظیر حلقه های متغیر،پایانه های گلیکوزات و انعطاف پذیری بالا عامل  انحطاط پاسخ ایمنی میزبان توسط ویروس می باشند.علی رغم کثرت این چالش ها،دانشمندان  در حال  کشف راهبرد های مختلف برای تولید یک واکسن موثر می باشند. تاکنون  تعداد معدودی از آزمایشات بالینی برای ارزیابی کارایی واکسن ها در پیشگیری از اچ ای وی انجام شده اند. لازم به ذکر است که   سه تست بالینی نخست  نتوانستند هیچ گونه اثر پیشگیری در برابر ابتلا به اچ ای وی را بروز دهند. RV144 نخستین   آزمایشی بود که  31 درصد حفاظت در برابر ابتلا به ایدز را در فاز3 نشان داد.اگرچه  پیشرفت هایی حاصل شده است با این حال پیشگیری کامل با واکسن اچ ای وی هنوز دور از دسترس باقی مانده است.

 


 توجه :

این مقاله به صورت کامل و با فرمت ورد (تایپ شده و با قابلیت ویرایش) آماده خرید اینترنتی و دانلود آنی میباشد.ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نماد اعتماد

نماد رسانه های دیجیتال

logo-samandehi