دانلود مقاله مقاله ای در مورد نظریه بیگ بنگ

ریال610.000

این محصول یک مقاله به زبان فارسی با عنوان “مقاله ای در مورد نظریه بیگ بنگ” بوده و در دو فرمت word و pdf آماده خریداری و دانلود فوری می باشد.

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله مقاله ای در مورد نظریه بیگ بنگ
فرمت مقاله ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش (DOCX) و پی دی اف (PDF)
تعداد صفحات مقاله 31 صفحه
سایز متن مقاله 14
فونت متن مقاله بی نازنین
رشته های مرتبط با این مقاله فیزیک
گرایش های مرتبط با این مقاله گرانش و کیهان شناسی
موضوعات بیگ بنگ
منبع و رفرنس ندارد
کد محصول w2039
حجم فایل 1Mb
وضعیت آماده خرید و دانلود

 

فهرست مطالب مقاله
بخش اول
چرا بسیاری از دانشمندان دیگر معتقدند که زمان در دوران “بیگ بنگ” آغاز میشود ؟
بخش دوم
هموار بودن جهان

 

بخشی از متن مقاله

بخش اول

چرا بسیاری از دانشمندان دیگر معتقدند که زمان در دوران “بیگ بنگ” آغاز میشود ؟

بینش روز مره ما به جهان ، هر روز با نگاهمان به آسمان و دیدن خورشید در روز و یا دیدن هزاران ستاره در آسمان شب شکل میگیرد .

بدون شک از ابتدای زندگی بشر سوالاتی از قبیل سوالات روبرو ذهن بشر را درگیر کرده اند مثل : جهان چقدر است ؟ آیا جهان اصلا شروع شده است ؟ ساختار های حیاتی جهان امروز چه هستند ؟ آیا زمان تمام میشود ؟

کیهان شناسی کلمه ای علمی است که به مطالعات جهان اطلاق میگردد . زمان حاضر نیز یکی از دوره های غیر قابل پیش بینی برای کیهان شناسی محسوب میشود چرا که میتوان گفت در 20 سال اخیر توانسته ایم بیشتر در مورد کیهان شناسی درتاریخ حضور بشری دانش کسب کنیم . علیرغم این رشد وسیع و حجیم که در کسب این دانش داشته ایم در نتیجه بسیاری از مشاهداتمان جهان را بسیار مبهم تر از آنچه که هست یافته ایم . هر چه بیشتر یاد میگیریم ابهام و کمبود دانش ما نیز بیشتر جلوه میکند .

کیهان شناسی اخیرا بسیاری از سوالات گذشته را پاسخ داده است که ما در این درس به 2 سوال اول پاسخ میدهیم :

1-بزرگی جهان چقدر است ؟ 2- چه مدت پیش جهان کنونی (حداقل) شروع به پیشروی کرد؟

همه ما در مورد این مسئله اتفاق نظر داریم که گسترش مکانی که امروز در آن زندگی میکنیم چندین سال چیش آغاز شد اما بعدها توضیح خواهیم داد که دقیقا شروع خود این “زمان” در هاله ای از ابهام قرار دارد .ما نمیدانیم که سیاره ما چقدر است و این به این معنی میباشد که نمیدانیم از سیارات دیگر که نور آنها سیاره ما را نیز روشنایی بخشیده است دقیقا چقدر فاصله داریم که از لحاظ تئوریکی و فرضیه ای کاملا صحیح و قابل قبول است که جهان ما از آنچه که واقعا به نظر میرسد بسیار بزرگتر است.در بعضی از سناریو های تفکری ، جهان به طور جزئی و مطلق هیچ توپولوژی بدیهی و آشکاری ندارد . امروز این فرضیه قابل آزمایش نیست بنابراین باید بگوییم که فقط میتوانیم از میزان اندازه بخش قابل مشاهده آن اطلاعات کسب کنیم .

ابزار قابل مشاهده ای که ما به دقت از طریق آن میتوانیم ابعاد جهان را تخمین بزنیم مارا نگران نخواهد کرد اما لازم است بگوییم در مطالعات اخیر از تلسکوپ های فضانوردی هابل که با بزرگ ترین ذره بین های زمین گرد(دیامتر)ترکیب شده است، استفاده میکنیم جراکه آنها سایز کهکشان مارا تا حد تقریبا دقیق عنوان میکنند .دقت این تلسکوپ در قرن 21 آشکار شده است .

فواصل کیهان شناسی بسیار بیشتر از هر فاصله ای هستند که ما با آنها آشنایی داریم ، فهم یا درک آنها حتی در تصورات ما هم نمیگنجد . پس بیایید ، با بزرگترین فاصله ، که به آسانی با توجه به تجارب ، قابل درک است شروع کنیم .

یک هواپیمای خیلی بزرگ 15 ساعت زمان نیاز دارد نا بتواند 9000 مایل را که اندازه زیادی در زمین محسوب میشود براند .

افرادی که زیاد سفر میکنند ممکن است چنین مسافت هایی را هر ساله تجربه کنند . همه میدانیم که هواپیما سرعت زمینی اش ، 600مایل در ساعت است نوع هواپیما ممکن است با توجه به شرایط اقتصادی موجود ، کمی سخت بوده و راحت نباشد در پرواز های طولانی بی شک سختی مسیر را راحت تر میتواند به فرد القا کند . قطعا مردم قرن پیش در یک روز چنین مسافت هایی را نمیپیماییدند اما امروزه ، چنین تجربه هایی را داشته ایم و همچنین درک بزرگی هواپیما را تجربه کرده ایم ، پس فاصله را از آنجا که پرواز شروع میشود ، میشود محاسبه کنیم .

فاصله بین زمین و ماه یکی دیگر از خواصی است که میتوانیم از نظر بگذرانیم . مثل وقتی است که 30 بار با یک هواپیمای بزرگ دور جهان را دور بزنیم که این حرکت 3 هفته زمان میخواهد یا این که چند روزی را در NASA و سفینه های آن سپری کنیم . فاصله زمین تا ماه نیز بسیار زیاد است. اگر یک ساعت و بدون وقفه 4 مایل پیاده روی کنید و نخوابید ، حدودا 8 سال طول میکشد تا به ماه برسید و 8 سال طول میکشد تا بازگردید. بدین صورت وقتی آرمسترانگ[1] و آلدرین [2] در جولای سال 1969 به ماه رسیدند یکی از به یاد ماندنی ترین اتفاقات تاریخ بشری در قرن گذشته رخ داد. تنها فاصله زمین و ماه بود که آن را میتوان با پیاده روی بشر و تخمین فاصله ای فضاشناسی مقایسه کرد.

ماه در آسمان شب قابل مشاهده است و گاه نیز در نور میتوان آن را دید که این موضوع بعلت انعکاس نور خورشید رخ میدهد . خورشید نزدیک ترین ستاره به زمین است و انرژی آن یکی از مهم ترین منابع زندگی بشر محسوب میشود .فاصله زمین تا خورشید چقدر است ؟ این فاصله 10هزار برابر طول هواپیما میباشد و 20 سال طول میکشد تا بتوان با آن به خورشید رسید . شک نداریم که هیچ انسان عاقلی با دانشی که از دمای بالای خورشید دارد و میداند که همچون آهن ذوب خواهد شد ، پا به آنجا نخواهد گذاشت . خورشید به اندازه 400 بار از ماه فاصله اش دور تر است و همین فاصله طولانی است که باعث شده است نسبت به هر پدیده دیگری که میشناسیم پیشی بگیرد . این فاصله ، میزان سیستم خورشیدی با زمین را که در محوری منظم هر روز دور ماه و هر سال دور خورشید میچرخد و حدود 93 میلیون مایل را طی میکند را تنظیم میکند . سیاره های دیگر مثل سیاره تیر و ونوس در محور درونی زمین میجرخند و در حالی که 6 سیاره دیگر که مریخ و مشتری و زحل از جمله آنها هستند خارج از محور زمین گردش میکنند.

هم چنین غیر ممکن است که هر بشری بتواند خارج از سیستم خورشیدی سفر کند چراکه سایز بزرگ آن مانع از این کار میشود . هنوز که هنوز ، در جهان قابل مشاهده ، سیستم خورشیدی ، به طور غیر فابل باوری کوچک و جزئی به چشم می آید ،اگر هیچ زندگی ای در هیچ سیاره ای جز زمین نباشد جهان یک جسم بزرگ و پوچ و بی جهتی تلقی میشود که تنها هدف آن بخور و بچر بشر میشد .

علاوه بر ماه و بعضی سیارات میتوانیم هزاران ستاره را با چشم غیر مسلح ببینیم . اکثر این ستارگان مشابه خورشید هستند اما مبهم تر به نظر می آیند چراکه فاصله شان از ما بیشتر است . فاصله نزدیک ترین ستارگان نسبت به ما چقدر است ؟این گونه میتوان پاسخ داد که این فاصله 2میلیون برابر خورشید است . بنابراین هر آنجا که پس از 20 سال به خورشید برسیم (با هواپیما) باید 20 سال دیگر را بپیماییم تا بعد از خورشید به نزدیک ترین ستاره عالم بتوانیم دسترسی پیدا کنیم و فراموش نکنید که قطعا باید سرعت خود را افزایش دهیم . با یک محاسبه ساده میتوانیم بفهمیم که این فاصله 600میلیون مایل در هر ساعت می برد که میشود 35 هزار مایل در هر ثانیه که رقم غیر قابل باوری است .

وضعیت هزینه

ویژه با هزینه

دکمه بازگشت به بالا