دانلود پروژه کامپیوتر درباره بررسی شبکه های محلی بی سیم


مقاله ورد در مورد بررسی شبکه های محلی بی سیم


برای خرید آنلاین این پروژه کلیک کنید :

 

– نسخه پاورپوینت این مقاله


توضیحات مقاله ای که میخام بخرم 

وبسایت مکاله اقدام به ارائه پروژه ای با فرمت ورد، برای رشته های مهندسی کامپیوتر و شبکه و مهندسی برق مخابرات با عنوان بررسی شبکه های محلی بی سیم نموده است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه میتوانید ابتدا خلاصه آن را از لینک زیر دانلود نموده و پس از حصول اطمینان و با در دست داشتن کارت عابر بانک + رمز دوم (رمز اینترنتی) مقاله را خریداری و بلافاصه دانلود نمایید. 


لینک دانلود رایگان بخشی از این مقاله :

برای دانلود رایگان خلاصه مقاله بررسی شبکه های محلی بی سیم اینجا کلیک کنید


مشخصات این مقاله :

عنوان: بررسی شبکه های محلی بی سیم

فرمت: ورد (قابل ویرایش)

تعداد صفحات:  61 (فونت 14)

منابع و ماخذ: دارد

شماره پروژه: 64


 عکسی از پروژه :


فهرست مطالب :

فهرست مطالب
فهرست شکلها
فهرست جدولها
مقدمه
تاريخچه شبکه هاي بي
Wirelessچيست؟
کاربردهاي شبکه هاي بي سيم
مقايسه شبکه هاي بي سيم و کابلي
تشريح مقدماتي شبکه هاي بي سيم و کابلي
عوامل مقايسه
نصب و راه اندازي
هزينه
قابليت اطمينان
کارايي
امنيت
تکنولوژي هاي مختلف بي سيم
Bluetooth
HomeRF
G  (Third Generation)
LBS  (Location Based Systems)
انواع شبکه هاي بي سيم
WLANS  (Wirekess Local Area Networks)
WPANS  (Wireless Personal Area Networks)
WMANS  (Wireless Metropolitan Area Networks)
WWANS  (Wireless Wide Area Networks)
معماري شبکه هاي محلي بي سيم
مقدمه
همبندي هاي
همبندي في البداهه (AdHoc)
همبندي زيرساختار (Infrastructure)
خدمات ايستگاهي
خدمات توزيع
دسترسي به رسانه
لايه فيزيکي
ويژگي هاي سيگناهاي طيف گسترده
سيگنال هاي طيف گسترده با جهش فرکانسي
سيگنال هاي طيف گسترده با توالي مستقيم
استفاده مجدد از سيگنال
استانداردهاي مختلف شبکه هاي بي سيم
مقدمه
استاندارد b
اثرات فاصله
پل بين شبکه اي
پديده چند مسيري (Multi Path)
استاندارد a
افزايش پهناي باند
طيف فرکانسي تميزتر
کانال هاي غير پوشا
همکاري WiFi
استاندارد IEEEg
تجهيزات مختلف شبکه هاي بي سيم
نقاط دسترسي (Access Points)
حالت پايه (Root Mode)
حالت پل (Bridge Mode)
حالت تکرار کننده (Repeater Mode)
پلهاي بي سيم (Wireless Bridges)
حالت پايه (Root Mode)
حالت غير پايه (NonRoot Mode)
حالت نقطه دسترسي (Access Point Mode)
حالت تکرار کننده (Repeater Mode)
پلهاي گروه کاري (Workgroup Bridges)
کارتهاي شبکه بي سيم (Wireless Network InterFace Cards)
کارتهاي PCMCIA ،CF
آداپتورهاي USB
آداپتورهاي PCI ،ISA
تبديل کننده هاي اترنت و سريال (Ethernet & Serial Converters)
دروازه هاي شبکه بي سيم (Wireless Residential Gateways)
آنتنهاي شبکه هاي بي سيم (Wireless Network Antennas)
امنيت در شبکه هاي بي سيم
مقدمه
روشهاي امنيتي مورد استفاده در شبکه هاي بي سيم
WEP  (Wired Equivalent Privacy)
AES  (Advanced Encryption Standard)
SSID(Service Set Identifier)
MAC (Media Access Control)
مشکلات امنيتي شبکه هاي بي سيم
دسترسي آسان
استفاده غير مجاز از سرويس
محدوديت هاي سرويس و کارايي
جعل MAC وSession ربايي!
تحليل ترافيک و استراق سمع
حملات سطح بالاتر
خلاصه
فهرست منابع


چکیده و مقدمه :

 در اين مقاله سعي شده است که مروري هر چند مختصر و کوتاه بر تکنولوژي هاي بي سيم که امروزه سهم بزرگي را در سيستم هاي ارتباطي دنيا دارند، داشته باشيم. در ابتدا تا حدودي به بررسي شبکه هاي بي سيم پرداخته و با مفاهيم بنيادي و انواع شبکه هاي بي سيم و مقايسه آن با ساير شبکه ها مي پردازيم و سپس تکنولوژي هاي مختلف بي سيم، ساختار اين نوع شبکه ها، معماري آنها و استانداردهاي به کار رفته در اين نوع شبکه ها را مورد بحث و بررسي قرار مي دهيم. در انتها نيز به تجهيزات مختلف شبکه هاي بي سيم و امنيت آنها مي پردازيم.

مقدمه
امروزه از شبکه هاي بي سيم (Wireless) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلفي استفاده مي شود. برقراري يک تماس از طريق دستگاه موبايل، دريافت يک پيام بر روي دستگاهPager  و دريافت نامه هاي الکترونيکي از طريق يک دستگاه PDA ، نمونه هايي از کاربرد اين نوع شبکه ها مي باشد. در تمامي موارد فوق داده و يا صدا از طريق يک شبکه بي سيم در اختيار سرويس گيرندگان قرار مي گيرد.در صورتي که يک کاربر، برنامه و يا سازمان تمايل به ايجاد پتانسيل قابل حمل داده را داشته باشد، مي تواند از شبکه هاي بي سيم استفاده نمايد. برپا کردن يک شبکه بي سيم علاوه بر صرفه جويي در زمان و هزينه سيم کشي،  مسائل و مشکلاتي که در يک شبکه سيمي وجود دارد را نخواهد داشت.

-2 تاريخچه شبکه هاي بي سيم
شبکه هاي بي سيم مانند خيلي از فناوري هاي ديگر که تاريخ پيدايش آنها به زمان جنگ بر مي گردد، درزمان جنگ به وجود آمده است. در زمان جنگ مراکز نظامي به يک روش ساده و آسان براي تبادل اطلاعات در محيط جنگ نياز داشتند؛ زماني که بهاي تکنولوژي بي سيم کاهش يافت و کيفيت آن نيز به مراتب بالا رفت، شرکتها در صدد بر آمدند تا از اين فناوري استفاده کنند. امروزه نيز فناوري بي سيم به يک روش نسبتاً ارزان براي شرکتهايي که مي خواهند ساختمانهاي مختلف را بدون استفاده از سيم به يکديگر متصل کنند،تبديل شده است. خانواده ها نيز از مزاياي شبکه هاي بي سيم مانند بهاي کم و دسترسي راحت به سخت افزارهاي شبکه هاي بي سيم بي نصيب نمانده اند. خيلي از افراد هم اکنون شبکه هاي بي سيمي که امکاناتي همچون گشت زني يا پويايي(Mobility) ،ايجاد ايستگاههاي بازي (Game Station)و…. فراهم مي کنند، را در خانه پياده سازي مي کنند. همانطور که کيفيت محصولات بي سيم افزايش مي يابد بهاي توليد کردن (و همينطور خريداري کردن و پياده سازي کردن) تجهيزات بي سيم کاهش مي يابد و تعداد شبکه هاي بي سيم نصب شده افزايش مي يابد. استانداردهايي که بر کارکرد شبکه هاي بي سيم نظارت دارند به طور پيوسته بر سازگاري آنها نيز تأکيد مي کنند. همانطور که تعداد کاربران شبکه هاي بي سيم افزايش مي يابد عدم وجود سازگاري ممکن است باعث بروز بلا استفاده ماندن شبکه هاي بي سيم و عدم وجود کارکرد مناسب ممکن است باعث بروز اختلال در ساير شبکه ها شود.


بخشی از این مقاله :

-3 Wirelessچيست؟
Wireless به تکنولوژي خاصي اطلاق مي شود که در آن امواج راديويي، مادون قرمز و مايکرويو به جاي سيم و کابل ، براي انتقال سيگنال بين دو دستگاه استفاده مي شود. تکنولوژي Wireless به سرعت در حال پيشرفت است و نقش کليدي را در زندگي ما در سراسر دنيا ايفا مي کند.

-4 کاربردهاي شبکه هاي بي سيم
تعدادي از کاربردهاي شبکه هاي بي سيم (WLAN) براي کارهاي تجاري همانند استفاده آن در منازل مسکوني است. در حال حاضر سوپر مارکت هاي زنجيره اي، سازمانهاي خدمات درماني ، سازمانهاي آموزشي و… از مشتريان تکنولوژي WLAN هستند. براي مثال حدس زده مي شود که WLAN از ملاقاتهاي حضوري در بيمارستانها مي کاهد؛ به اين دليل اين که مي تواند اطلاعات دارويي را به دکترها و متخصصان تحويل دهد، بدون آنکه نيازي به اتلاف وقت آنها باشد. استفاده از WLAN در مدارس بعضي از کشورها به صورت قانون در آمده است. براي مثال در انگليس ، هزاران مرکز آموزشي از پهناي باند 2.4 GHZ   و5 GHZ براي استفاده از سيستم هاي  بي سيم در کلاس ها استفاده مي کنند.
امروزه تکنولوژي WLAN در اختيار عموم مردم قرار داده شده است. کاربران WLAN به اينترنت از طريق ارتباط محلي HOT-SPOT متصل مي شوند. HOT-SPOT به کامپيوترهاي قابل حمل امکان مجهز شدن به کارت هاي بي سيم براي اتصال به اينترنت را مي دهد. اين نوع کاربردها تقاضا ها را براي کامپيوترهاي قابل حمل جديدترمانند PDA ها (Personal Digital Assistant) افزايش مي دهد. بنابراين بعضي شرکتهاي خصوصي در حال توسعه سيستمي براي خدمات عمومي WLAN هستند. با وجود اينکه تعداد HOT-SPOT 1 هاي WLAN در بعضي  از کشورها مانند ايالت متحده به سرعت در حال افزايش هستند، اما نسبتاً در محيط هاي شهري در بسياري از کشورها يافتن چنين تکنولوژي اي سخت است.
WLAN ها همچنين ممکن است براي تکنولوژيIP ها، صدا را نيز تعبيه کنند. در حالت عادي صدا و داده هاي شبکه اي به صورت جدا از هم قرار دارند. با تکنولوژي VOIP(Voice Over IP) انتقال مکالمات تلفني از طريق بسته هاي شبکه اي بين IP ها ممکن شده است. بنابر نتايج به دست آمده ،IP تلفني که از تکنولوژي بي سيم استفاده مي کنند(Wi-Fi ناميده مي شوند) شروع به گسترش کرده است. شبکه هاي IP قابل هزينه هستند ولي همچنان از نظر امنيتي دچار کمبودهايي مي باشند. افزايش تعداد شرکت هاي ارتباطي باعث شد که سيستم تلفني Wi-Fi مورد قبول عامه مردم قرار گيرد. براي استفاده کنندگان از سيستم موبايل همواره محدوديت محيط پوششي وجود داشت، ولي سيستم Wi-Fi از پهناي باند وسيعتري براي از بين بردن اين محدوديت استفاده مي کند.
کاربردهاي WLAN همچنين در اماکن مسکوني نيز گسترش يافته است. اگر نرخ تلفن هاي Wi-Fi همانند نرخ شبکه تلفن هاي همگاني شود، تلفن هاي باسرويس IP کاملاً به صورت گسترده در دسترس مردم قرار مي گيرند. در بعضي کشورها پيمانکارها، تجهيزات مربوط به WLAN را در خانه هاي تازه ساز قرار مي دهند. توسط يک WLAN چندين پايانه مي توانند به يک خط مرتبط شوند تا به هر کس از اعضاي خانواده اجازه داده شود هر موقعي  که بخواهند در يک زمان به شبکه جهاني متصل شوند.
تکنولوژي ديگري که در کاربردهاي مختلف WLAN قابل استفاده است، پهناي باند وسيع (UWB) مي باشد. ترکيبي از قدرت پايين ، برد کم و سرعت زياد ارتباطات، UWB را به وسيله خوبي براي استفاده در منازل و شرکت ها تبديل کرده است.
در ضمن قابل ذکر است که شبکه هاي بي سيم به خاطر نداشتن سرعت و حالت ارتجاعي مناسب به عنوان توزيع کننده و بخش مرکزي شبکه ها به کار گرفته نمي شوند. اگر چه در شبکه هاي کوچک تفاوت زيادي بين هسته شبکه و بخش توزيع کننده وجود ندارد اما قسمت مرکزي شبکه مي بايست داراي سرعت بالا و قدرتمند باشد تا بتواند ترافيک سنگين شبکه را به خوبي اداره کند.
شبکه هاي بي سيم مي توانند به عنوان توسعه دهنده شبکه هاي کابلي مورد استفاده قرار گيرند. حالتهايي ممکن است به وجود آيد که شما دريابيد نصب کابلهاي اضافه مقرون به صرفه نمي باشد يا مسافت آنقدر زياد مي باشد که نمي توان از کابلهاي رده 5 (Cat 5) استفاده کرد.
در محيط هاي دانشگاهي يا محيطهايي که حداقل دو ساختمان در مجاورت هم قرار دارند ممکن است نياز به شبکه بندي باشد. در گذشته اين نوع دسترسي يا شبکه بندي، يا به صورت زيرزميني انجام مي شد يا با اجاره کردن خطوط استيجاري (Leased Line) اما با استفاده از شبکه هاي بي سيم اين شبکه ها مي توانند به آساني پياده سازي شوند.
شرکت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت بي سيم (WISPS) هم اکنون از مزاياي شبکه هاي بي سيم براي ارائه سرويس هاي مسافت طولاني به کاربرانشان استفاده مي کنند. ممکن است شما در يک روستا زندگي  کنيد در اين صورت احتمالاً به ارتباطات باند پهن دسترسي نداريد در اين صورت مي توانيد از ارائه دهندگان اينترنت بي سيم براي اهداف خود استفاده کنيد.
يکي از مهمترين کاربردهاي شبکه هاي بي سيم پويايي (Mobility) مي باشد که به کاربران اين امکان را مي دهد هنگامي که در حال گشت زني در محيط مي باشند به شبکه نيز متصل باشند و ارتباط خود را از دست ندهند؛ حتي بعضي از تکنولوژي هاي جديد اين امکان را فراهم مي کنند که کاربر به طور فيزيکي از يک منطقه به منطقه ديگر تغيير مکان دهد بدون اينکه  ارتباط خود را از دست بدهد مانند موبايل.
علاوه بر موارد ذکر شده گروههايي نيز وجود دارند که ازاين شبکه ها استفاده مي کنند مانند : المپيکها، سيرکها ، نمايشگاهها ، جشنها ، شرکت هاي ساختمان سازي و صنعتي و…. شبکه هاي بي سيم پاسخ گوي خوبي براي اين محيطهامي باشد.

-5 مقايسه شبکه هاي بي سيم و کابلي

-1-5 تشريح مقدماتي شبکه هاي بي سيم و کابلي
شبکه هاي محلي(LAN) براي خانه ومحيط کار مي تواند به دو صورت کابلي (Wired) يا بي سيم (Wireless) طراحي گردند. در ابتدا اين شبکه ها به روش کابلي با استفاده از تکنولوژيEthernet طراحي مي  شدند اما اکنون با روند رو به افزايش استفاده از شبکه هاي بي سيم با تکنولوژي Wi-Fi مواجه هستيم.
در شبکه هاي کابلي ( که در حال حاضر بيشتر با توپولوژي ستاره اي به کار مي روند) بايستي از محل هر ايستگاه کاري تا دستگاه توزيع کننده (هاب يا سوئيچ ) به صورت مستقل کابل کشي صورت پذيرد ( طول کابل از نوع 5 Cat نبايستي100 متر بيشتر باشد در غير اين صورت از فيبر نوري استفاده مي گردد ) که تجهيزات به کار رفته از دو نوع غير فعال (Passive) مانند کابل ، پريز ، داکت ، پچ پنل و… و  فعال (Active) مانند: هاب ، سوئيچ ، روتر ، کارت شبکه و…. هستند.


 توجه :

این مقاله به صورت کامل و با فرمت ورد (با قابلیت ویرایش) آماده خرید اینترنتی و دانلود آنی میباشد.


 


دیدگاهتان را بنویسید