دانلود مقاله بررسی قانون اعسار در حقوق ایران با تاکید رویه قضایی

ریال500.000

این محصول یک مقاله به زبان فارسی با عنوان “بررسی قانون اعسار در حقوق ایران با تاکید رویه قضایی” بوده و در دو فرمت word و pdf آماده خریداری و دانلود فوری می باشد.

 

مشخصات مقاله
عنوان مقاله بررسی قانون اعسار در حقوق ایران با تاکید رویه قضایی
فرمت مقاله ورد تایپ شده با قابلیت ویرایش (DOCX) و پی دی اف (PDF)
تعداد صفحات مقاله 20 صفحه
سایز متن مقاله 14
فونت متن مقاله بی نازنین
رشته های مرتبط با این مقاله حقوق
گرایش های مرتبط با این مقاله علوم قضایی
موضوعات کشور ایران
منبع و رفرنس دارد
کد محصول w2085
حجم فایل 1Mb
وضعیت آماده خرید و دانلود

 

فهرست مطالب مقاله
چکیده مقاله
کلیدواژه ها
مقدمه
انواع اعسارمالی
مالی بودن دعوی
دادگاه صلاحیت دار و نحوه رسیدگی
لزوم تأدیه‌ی هزینه دادرسی
صلاحیت دادگاه اقامتگاه خوانده
آثار و نتایج اعسار در سایر قوانین
پیشینه قانون گذاری در موضوع اعسار
تعریف اعسار
نقد آماری و عملی رویه محاکم قضایی ایران
نقد آماری
نقد عملی
نتیجه گیری و پیشنهادها
منابع

 

بخشی از متن مقاله

مقدمه :
عذاب و مجازات علی‌الاصول شایسته کسانی است که با سوء نیت دست به ارتکاب اعمالی هم چون کلاهبرداری، سرقت، خیانت در امانت و دیگر جرائم مشابه می‌زنند، نه اشخاصی که به دلایل متعدد خارج از اراده آنان از قبیل عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… دچار فقر و تنگدستی شده و قادر به پرداخت دیون و ایفای تعهدات و الزامات مالی خود نمی‌باشند. چه بسا افراد دیندار و آبرومندی که هرگز راه خطا نرفته‌اند و از صراط مستقیم خارج نشده‌اند اما ناگهان به دلایلی که رفع آن از حیطه اقتدار آنان خارج است، از ادای دیون و ایفای تعهدات و الزامات مالی خود عاجز و ناتوان شده‌اند. آیا رواست این قبیل افراد راهی زندان شوند تا احیاناً متعاقب آن ضمن اجرای حکم حبس به ادعای آنان خارج از نوبت رسیدگی شود؟

چنین منطقی هرگز با تعالیم عالیه و دستورات شرع انور اسلام و اصول عدالت مطابقت ندارد. تهیه کنندگان قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و آیین نامه اجرایی آن نیز هرگز چنین قصد و تفکری را نداشته‌اند و هیچ یک از مواد این قانون و آیین نامه اجرایی آن نیز چنین مطالبی را عنوان نمی‌کند اما این بدان معنا نیست که قانون مزبور و آیین نامه اجرایی آن خالی از هر گونه نقص، ایراد، اجمال و ابهام است. در این تحقیق سعی شده تا آن جا که ممکن است به نواقص و کاستی‌های قانون مورد استناد اشاره گردد. به هر حال اعسار موضوعی بس مهم و قابل توجه هم در حقوق مدنی و هم در حقوق کیفری به شمار می‌رود که طی مباحث آتی به تبیین احکام و مقررات ناظر بر آن می‌پردازیم.

 

وضعیت هزینه

ویژه با هزینه

دکمه بازگشت به بالا