دانلود پروژه برق درباره پست فشار قوی کپسولی GIS


مقاله ورد در مورد پست فشار قوی کپسولی GIS


برای خرید آنلاین این پروژه کلیک کنید :


توضیحات مقاله ای که میخام بخرم 

وبسایت مکاله اقدام به ارائه پروژه ای با فرمت ورد، برای رشته مهندسی برق و الکترونیک، با عنوان پست فشار قوی کپسولی GIS، نموده است. برای آشنایی بیشتر با این پروژه میتوانید ابتدا خلاصه آن را از لینک زیر دانلود نموده و پس از حصول اطمینان و با در دست داشتن کارت عابر بانک + رمز دوم (رمز اینترنتی) مقاله را خریداری و بلافاصه دانلود نمایید. 


لینک دانلود رایگان بخشی از این مقاله :

برای دانلود رایگان خلاصه مقاله پست فشار قوی کپسولی GIS، اینجا کلیک کنید


مشخصات این مقاله :

عنوان: پست فشار قوی کپسولی GIS

فرمت: ورد (قابل ویرایش)

تعداد صفحات: 98 (فونت 14)

منابع و ماخذ: دارد

شماره پروژه: 110


 عکسی از پروژه :


 

 فهرست مطالب :

مقدمه
پستهاي فشار قوي كپسولي (GIS)
الف : مقدمه
ب : عناصر مختلف پستهاي فشار قوي كپسولي(GIS) 1- گاز SF6
كپسول (زره)
شين ( BUS BAR)
سكسيونر (DISCONECTOR)
ديژنكتور (CI RCYIT BREAKER)
سكسيونر قابل قطع زير بار
كليد زمين يا سكسيونر زمين
ترانسفورماتور ولتاژ ( VOLTGE TRANCFOR MER)
ترانسفورماتور جريان
سركابل
مقره عبوري
نصب و پر كردن گاز SF6
انواع مختلف پستهاي كپسولي
آشنايي با گاز SF6
نصب و راه اندازي GIS
تجربه هاي تعميراتي GIS
تجربه نگهداري GIS
بررسي جنبه هاي اقتصادي GIS


چکیده و مقدمه :

 زياد شدن مصرف انرژي الكتريكي در شهرهاي بزرگ و پرجمعيت و بخصوص شهرهاي صنعتي سبب شده كه شبكه هاي فشار قوي kv110 و بالاتر تا مراكز مصرف كننده هاي بزرگ كشيده شود . بطوريكه در چند نقطه از شهر كه مراكز بزرگ مصرف كننده الكتريسيته هستند ، پستهاي ترانسفورماتور با قدرت زياد ( تبديلگاه ) نصب
مي شود و از آنجا پخش نيرو توسط كابلهاي kv20 و يا kv30 به نقاط مختلف اطراف پست انجام مي گيرد .
به اين پستهاي كوچك توزيع « پست هاي محلي» گفته
مي شود . مثلاً درتهران تبديل گاههاي بزرگ در نقاطي مثل بلوار كشاورز و انتهاي خيابان كريمخان زند و يا ميدان آزادي و كاروانسرا سنگي و غيره نصب شده است كه توسط كابل kv60 تغذيه مي شوند و از اين پست ها ، پستهاي محلي kv4/0 /kv20 تغذيه مي گردند .
اين روش توزيع و برق رساني شهري علاوه بر اينكه از نظر اقتصادي خيلي با صرفه است از نظر فني و الكتريكي نيز بسيار مطمئن مي باشد و از ثبات و پايداري كم نظيري برخوردار است . اين پستها بخاطر اينكه در مراكز پرجمعيت و پرمصرف شهر نصب مي شوند بايد اولاً سرپوشيده ( پستهاي داخلي ) باشند تا به زيبائي شهر لطمه وارد نياورند و در ثاني تحت تاثيرات محيط ، باد و باران و برف و گرد و غبار و غيره قرار نگيرند و در ثالث بايد در يك فضاي نسبتاً كوچك تاسيس پست فشار قوي kv110 در محل مورد نياز مي باشند ، سعي بر اين است كه پست فشار قوي مزبور در يك محوطه با ساختمان نسبتاً كوچك نصب گردد .
لازمه كوچك شدن پست فشارقوي ، كوچك كردن فواصل شين ها و دستگاههاي فشار قوي است و چون هوا داراي استقامت الكتريكي معيني است و نمي توان فواصل
شين ها را از مقاديري كه در جداول صفحات مربوط به پست فشار قوي كلاسيك داده شده است كوچك تر انتخاب كرد ، لذا بايد براي عايق كردن قطعات از يكديگر و نزديك كردن فواصل شين ها به يكديگر از عنصر ديگري غير از هوا كه داراي استقامت الكتريكي زيادتري است استفاده كرد . اين عنصر امروزه گاز SF6 ( هگزا فلوريد گوگرد ) است كه داراي استقامت الكتريكي در حدود سه برابر هوا مي باشد و اول مرتبه در كليدهاي گازي ( ديژنكتور با گاز SF6) براي خاموش كردن جرقه و ايزوله كردن فواصل تيغه هاي زيرولتاژ بكار برده شد و آزمايشهاي متعدد را با موفقيت به پايان رساند . بدين منظور كليه وسايل مربوط به پست فشار قوي در داخل محفظه هاي فلزي مسدودي (زره) كه از گاز SF6 پر شده است نصب گرديد .
نظر به اينكه هر يك از وسائل الكتريكي فشار قوي مانند ديژنكتور ، سكسيونر و غيره در داخل محفظه فلزي پر از گاز كپسول مانندي كار گذاشته شده است ما به اين نوع تاسيسات ، پست فشار قوي كپسولي مي گوئيم .
پستهاي فشار قوي كپسولي از سال 1967 به تدريج در شهرهاي بزرگ و مناطق پر جمعيت بخصوص دراروپا نصب و با اطمينان كامل مورد بهره برداري قرار گرفت .
پستهاي فشار قوي كپسولي داراي مزايائي بشرح زير است:
1-    فضاي لازم براي نصب پست فشار قوي كپسولي در حدود 10 تا 15% فضاي پست فشار قوي آزاد مشابه مي باشد . مثلاً در يك پست فشار قوي kv110 براي هر يك از حوزه ها ( خط خروجي و با ورودي و غيره ) محوطه اي به عرض 2/2 متر و طول 3 تا 4 متر كافي است و فاصله سقف سالن از زمين نيز لازم نيست از 4 مت بزرگتر باشد .


بخشی از این مقاله :


2-    آناليز گاز  SF6:
گاز SF6 عليرغم پايداري  بسيار بالا ، چنانچه در معرض تخليه جزئي يا كامل قرار گيرد مورد تجزيه واقع مي شود . براي اطمينان از وجود چنين تجزيه اي گاز كمپارت مورد نظر براي مدت معيني از لوله حاوي ماده شيميايي معيني عبور نموده و چگونگي تغييرات رنگ ماده شيميايي انعكاسي از وضعيت داخلي كمپارت از لحاظ وجود تخليه جزئي تا قوس كامل مي باشد . البته در شرايط سوئيچينگ عادي و يا اتصالات خارجي و تخليه الكتريكي ناشي از آن نيز گاز SF6 مورد تجزيه واقع
مي گردد . در اغلب موارد عمده محصولات ناشي از تجزيه دوباره با هم تركيب شده و مولكولهاي SF6 را تشكيل مي دهند .
با بهره برداري و تحت سرويس قرار گرفتن واحدهاي بيشتري از GIS ، نيازي به تكنيك قابل حمل و حساس براي آناليز گاز افزايش يافت .
تخليه جزئي معمولا داراي انرژي كمي مي باشد . دراين نوع تجزيه با انرژي پائين ما شاهد تشكيل موادي چون: SO2 و SO2F2 و SOF2 وHF وSOF4  خواهيم بود .
در عيوب ناشي از قوسهاي كامل با انرژي بالا ، ما شاهد تشكيل طيف وسيعي از مواد خواهيم بود كه شامل: ALF3 وCUF2 وSIF4 وSF4 وSOF2 وHF وS2F2 وSO2 وCS2 وF2CO وCF4 وCOS .
مواد كربن دار ناشي از تركيب مواد جامد عايقي زرين اپوكسي و مواد شامل SI ناشي از وجود رطوبت گيرها و روغن ها يا گريسهاي قسمتهاي داخلي
مي باشد.
اغلب محصولات ناشي از تجربه فوق بسيار خورنده و سمي بوده و تجمع آن در تجهيزات پر شده از گاز SF6 ايمني افراد و قابليت اطمينان تجهيزات را به مخاطره
مي اندازد.
3-    آزمايش نشتي گاز  SF6:
نشتي گاز SF6 در كمپارتهاي GIS معمولا در اولين مرحله به صورت آلارم ظاهر مي گردد. در اين موارد بلافاصله توسط نشتي ياب گاز SF6 نقطه دقيق نشتي آشكار گرديده و سپس نسبت به رفع آن اقدام مي گردد . لازم است ساليانه فشار گاز درون كمپارت هاي مختلف تاسيسات GIS با توجه به دماي محيط اندازه گيري و ثبت شود تا چنانچه كمپارتي داراي افت فشار گاز بود مورد بررسي و توجه بيشتر قرار مي گيرد.

4-آزمايشات عايقي GIS:
از زمان كاربرد گاز SF6 به عنوان محيط عايقي براي پستهاي فشار قوي در حدود 30 سال پيش در مورد روشهاي آزمايش كيفيت عايقي اينگونه پستها بحثهاي بسياري صورت گرفته است . آنچه مسلم است ، پس از نصب كامل اين گونه پستها و با توجه به عدم قابل رويت بودن قسمتهاي برقدار اين پستها ، انجام آزمايشاتي جهت بررسي وضعيت عايقي آنها اجتناب ناپذير مي باشد .
در سالهاي نخست ظهور اين تكنولوژي پستهاي متعددي بدون انجام آزمايش استقامت عايقي مورد بهره برداري قرار گرفتند . بعداً كليه آزمايشات ساخته شده در جهت بررسي وضعيت عايقي بر روي اين گونه تاسيسات صورت گرفت و هر كشور تجارب مخصوص خود را در زمينه آزمايشات لازم به دست آورد و منجر به يك
تجربه جهاني شد بر طبق اين تجربه آزمايشات عايقي در GIS را مي توان به صورت زير طبقه بندي نمود.
1-    چنانچه تاسيسات GIS بطور كامل در كارخانه مورد آزمايش قرار گيرند نيازي به آزمايش فشار قوي عايقي در پست نمي باشد . با اين حال اين واقعيت را بايستي دمونتاژ ، حمل و نقل و مونتاژ مجدد گردند.
2-    انجام آزمايشات فشار قوي با 100% ولتاژ تست كارخانه اي مي تواند دليل بر عمليات صحيح مونتاژ تجهيزات باشد. در اغلب موارد ولتاژ AC اعمال گرديده و توسط شكست عايقي عيب مشخص مي گردد. اين روش تا سطح ولتاژ 110 KV اطمينان كامل از عمليات نصب را ارائه مي دهد . همچنين اين روش چنانچه همراه با اندازه گيري ميزان تخليه جزئي در پست به عنوان يك آزمايش روتين مورد قبول واقع نشده است .
3-    انجام آزمايش AC به عنوان آزمايش وضعيت نصب و آزمايش ولتاژ ضربه به عنوان آزمايش عايقي در اين طبقه آزمايش AC در فركانس 50 HZ تا 150 HZ صورت مي گيرد . دامنه ولتاژ در اين آزمايش كه بين فاز و زمين اعمال مي گردد 80% ولتاژ آزمايش كارخانه اي مي باشد . زمان اعمال ولتاژ فاز به زمين در حدود 60 دقيقه و اعمال ولتاژ 80% ولتاژ ازمايش كارخانه اي به مدت يك دقيقه
مي باشد.
ولتاژ ضربه با مدل ولتاژ برق آسمان يا سوئيچينگ اعمال مي گردد . دامنه اين ولتاژ در پست معمولاً 80 تا 100 درصد ولتاژ آزمايش كارخانه اي
مي باشد .
5-اهداف آزمايشات عايقي در GIS:
آزمايش عايقي در پست بايستي نشان دهد كه در زمان حمل و نقل و مونتاژ تاسيسات خسارتي به قسمتهاي عايقي كه متشكل از گاز و عايق جامد مي باشد وارد نشده است.


 توجه :

این مقاله به صورت کامل و با فرمت ورد (با قابلیت ویرایش) آماده خرید اینترنتی و دانلود آنی میباشد.


 


ثبت دیدگاه